Která organizace bojových umění je nejlepší?

Mezinárodní svaz karate (13%)
Světová federace budo (7.2%)
Asociace boje rukama a nohama (5.8%)
Každý, kdo má do pr...e díru, založí kroužek (73.9%)

Stručně:

Tradice našeho klubu sahá k počátkům vzniku karate v Královéhradeckém kraji (ve východočeském regionu). Jsme členy nejstarší Japonské asociace karate (Japan Karate Association - JKA). Na počátku formální existence klubu byla myšlenka cvičit v ČR jinak, než bylo dosud běžné a léty zaběhlé...

Podrobněji:

Kořeny hledejme v 80-tých letech minulého století, kdy nynější trenéři začali cvičit jako řadoví cvičenci ve dvou klubech. Jedním byl oddíl karate Tělovýchové jednoty Dobruška, který byl po roce 1989 změněn na oddíl karate TJ Sokol Dobruška. Druhým klubem byl oddíl karate Slavia Hradec Králové, který se po podnikatelském boomu v druhé polovině 90-tých let minulého století rozpadl a na jeho rozvalinách zůstali stát jeho bývalí členové jako Shotokan karate klub Hradec Králové (SKK HK). V té době se nynější předseda přestěhoval do Hradce Králové a tak se cesty dvou klubů začaly spojovat. Bývalí členové SKK HK však postrádali ideovou základnu pro další rozvoj a začali odpadávat. Aby byla přerušena nežádoucí administrativní závislost na ruinách a pohrobcích a zároveň jednoznačně stanoven směr a ideová linie další existence těch, kdo ještě vydrželi, byl v únoru 2002 založen klub s názvem Isshinkan Hradec Králové.

Již od počátku 90-tých let  minulého století jsme se měli možnost prostřednictvím organizace Japan Karate Asocciation(JKA) setkávat s významými učiteli a instruktory českými i zahraničními, kteří do našich myslí a těl zaseli správné semínko opravdového karatedo. Mezi nejvýzmanější zahraniční patří pan Hideo Ochi(8.dan) a české pan Karel Strnad(6.dan). Tím, kdo nám nejvíce otevřel mysl, je pan Stanislav Bílý(5.dan).

Co to znamená Isshinkan?

Při hledání názvu klubu bylo přání zakladatelů, aby název svou japonskou fonetikou vyjadřoval původní zemi cvičeného umění a obsahově aby název vyjadřoval ducha klubu. Konec názvu byl jednoduchý: „kan“ je totiž obecný výraz pro místo. Jako začátek pak byl po delším hledání zvolen výraz „isshin“, který může znamenat „novou cestou“ nebo „z celého srdce“, podle toho, jakými znaky je v japonštině zapsán.

Proč nepíšete název též japonsky?

Z dvou důvodů. Za prvé: žijeme v České republice, kde japonsky umí jen velmi málo lidí, za druhé (a to je podstatnější): fonetický přepis umožňuje oba důležité výklady významu, japonským zápisem bychom se o jeden krásný připravili.

Máte něco společného s jinými organizacemi s názvem Isshinkan mimo Českou republiku?

Ne, shoda je čistě názvová.

Rychlý kontakt Isshinkan Hradec Králové

tělocvična Orel, Jana Koziny 560/2